29 Kasım 2012 Perşembe

6. Hastalık da Neymiş?

Minnoş geçtiğimiz hafta hastaydı. Çok şükür geçmiş oldu da geçti gitti. Ama bizi de bir miktar tüketti. Bloglarda görüyordum 6. hastalık yazılarını okuyup geçiyordum demek böyle bir hastalık da varmış aklımın bi köşesinde dursun diyordum. Ama hastalık bizzat gelip bizimle tanışmak istedi. Hem de benim minnoşu derinden etkiledi.
Pazartesi günü babannemizdeydik. Haftada en az bir gün onlardayız zaten başlarda iki gün üç gün de olabiliyordu bu gidiş gelişler şimdilerde havanın da soğuması ile bire düşürdük gitme gelme işini. Asya orada sokağa çıkma şansı buluyor. Dedemizin dükkanı evimizin altında, hemen dükkana iniyor tabi Asya. Bu süreçte bahçede geziyor, güneşleniyor, tekrar dükkana giriyor çıkıyor, köpeğimiz Zeyna'yı inceliyor. Zeyna Asya'ya havlıyor, Asya Zeyna'ya gak guk diyor.Doğal olarak zerre sıkılmıyor. Sadece yemek ve uyku için eve giriyor bizim sokak kızı. Hal böyle olunca üşütüyor mu acaba diye sıkı sıkı giydiriyorum ve üstüne herkesi tembihliyorum dükkana girince bir kat çıkarın, dışarı çıkınca bir kat giydirin. Arada durmayın orası esiyor, yan bahçe de durun orası güneş alıyor vs. talimatlandırıyorum herkesi. Hal böyle iken Asya mesaiyi tamamlayıp eve geldiğinde kafasından yükselen bir sıcaklık vardı. Eyvah dedim minnoşu üşüttük. Hemen ölçtük ki ateş 38 üzerine çıkmış bile çok bilmiş bi şekilde hemen ateş düşürücü verdik. Durum kontrol altında oynadık zıpladık, akşam yemeğimizi yedik, çayımızı içtik ve evimiz geldik.Eve geldik gelmesine de Asya kız her zaman uyuduğu saati geçirdi bir güzel huysuzlandı. Ateşe baktı 39 yollarında acile mi gitsek ne yapsak derken akşamki ateş düşürücü üzerinden 6 saat geçmiş deyip yenisini verdik. Zar zor sabah ettik. Sabah kalktık cık ateş düşmüyor. Doktorumuzu aradık ama ulaşamadık. Biz de aile hekimimize yani sağlık ocağına gittik. Tüm muayenesini yaptı hiç birşey yok, boğazlar iyi, kulaklar temiz, üşütme yok ama ateş var. Tahmini yorumunu yaptı doktorumuz kız çocuklarında idrar yolları enfeksiyonu sık görülür bu idrar yolu enfeksiyonudur siz antibiyotik başlayın. Tahlil olmadan sonuca ulaşılmadan ne antibiyotiği dediğimde "antibiyotik olmasa ne yapardık Allah onu bulandan razı olsun" şeklinde bir söylemle karşılaştık ve hemen orda uzaklaştık. Düzen Laboratuvarına gidip hemen bir idrar tahlili verdik. Bu arada ateş düşürücüye devem ettik. Ve sonuçlar çıktı idrar temiz hatta tertemiz. Boşuna antibiyotik alımından kurtulduk. Sonra internet araştırmalarıdan anladım ki 6. hastalıkta yapılan en büyük yanlış bebişlere bolca yüklenilen antibiyotikmiş.
Hiç sebepsiz ateş ile ikinci geçeyi de geçirdik. Annem destek ekip olarak bize geldi. En azından ikini gecemizde yalnız değildik. Ama bu süreçte ateş düşürücü sayesinde düşen ateş çok kısa sürede yükseldi. Dirençli ateş ne demek anladım. Keşke anlamaz olaydım o ayrı. Sabah doktorumuza ulaşıp hemen muayeneye koştuk. Sonuç yine temiz herhangi bir sıkıntı yok bir de kan tahlili alalım dedi. Kan sonuçlarımızda temiz çıktı. Antibiyotik kullanmaya değer bir durum yok ortada dedi. Ateşi kontrol altında tutmaya çalışın. Beş günü geçmediği sürece müdahale edemiyoruz dedi. İrtibatta kalalım dedi ve biz tıpış tıpış evimize geldik. Bu arada doktorcuğuma sordum tabi internette 6. Hastalık diye bir şeyden bahsediyorlar olabilir mi diye. "Yüksek ateş bir çok şeyin belirtisi olabilir ama şu aşamada 6. hastalık teşhisi koyamayız" dedi. Ben bile kafamdan teşhisi koymuşken sen niye koyamıyorsun canım kardeşim diye içimden geçmedi değil.
Sonuç olarak biz ateşli üçüncü geceyi de geçirdik hem de çooook çoook yüksek ateşle. İki kere 39.7 gördüğümü hatırlıyorum kulaktan ölçümde. Tabi hemen ılık su ile duşa soktuk. Aman siz sokmayın bu yöntem artık geçerliliğini yitirmiş haberiniz olsun. Hele de yüksek ateş varken kafayı suya sokmayacakmışız artık. Ne yapacakmışız söyliyim eski usul ıslak havlu alnına, koltuk, bacak altına üstünü de ince tutucaz bu kadar. Yazması çok kolay da uygularken öyle olmuyor. Asya sadece bir body ile yattı. Elimdeki ıslak havluyu kafasına koydukça atmaya çalıştı ve bu haldeyken hiç uyumadı. Evet ateşli üç gece boyunca toplam uykusu gecede iki saatten en fazla altı saat eder. Gözler açık vaziyette perişan yorgun vaziyette bize baktı durdu. Bunun üzerine ateş düşürücü şurubu içmeyi reddetti. Biz iyice panikleyip burnunu sıkıp ağzını açtırdık. Zaten üç gündür sadece anne sütü alan ve ek gıda almayan yavruyu bir de kusturduk. Gecenin saat dördündeki vicdana azabı ile baş başa kaldık. Hem acili aradım fitil verin dedi çocuk doktoru. Ve o an itibari ile beynimizin işlemekten ne kadar aciz olduğunun farkına vardım. Minicik kuzuya ne zorluyorsun ağzından onu yutturcam diye. Popodan verdik fitili hem ateş daha hızlı düştü hem de daha uzun süre stabil kaldı. Bu arada minnoş da uyuyabildi.
Dördüncü güne geldiğimizde ateş 39 un üzerine çıkmadı şükür ama 38 altına da inmedi. Cuma sabahı olduğunda ise aetş artık yoktu oh be dedik. Dedik demesine de bir döküntü bekliyor insan. Yaşanan bu dört gecenin bir adı olsun diye bekliyor. Sebepsiz ortada kalsa daha büyük huzursuzluk, neydi bu şimdi denilebilecek bir durum oluyor. O döküntüyü dört gözle bekliyor insan. Ve öğleye doğru göbüş kontrolünde pembelikleri gördüm. Hiç sevineceğim aklıma gelmemişti ama çok Büyük bir rahatlamaydı pembeliklerin ben de yaratığı his. Hemen doktorumuzu aradım döküntüler çıktı vücudunda getireyim mi diye. Gayet cool bir tavırla "getirmenize gerek yok, bu altıncı hastalık üç gün içinde döküntüler de kaybolacak" dedi. İşte bu kadar hastalığın teşhisi için o döküntüleri görmek gerekiyor yani :) Bir elle bastırınca ten rengini alıyor mu diye sordu ki aynen öyle elimle bastırınca kaybolan minik pembe döküntülerimiz oldu. Ve yine gerçekten üç gün içinde geçti. 
Bu arada bu hastalığı yaşadık bitti ama bizde şöyle bir durum gerçekleşti. Asya'nın ateşi bir düştü pir düştü. Yani tabiri caizse vur deyince öldürdü. Ateşin 35 in altına düştüğü durumlar oldu. Yine internet araştırmaları sayesinde öğrendim ki 35 altı vücut sıcaklığı donma diye nitelendiriliyor. Çoğunluk 35-36 arasında gitti geldi. Elleri ayakları buz gibi oldu. Yine aciller arandı. Çocuğunuzu sıkı giydirin, ortamı ısıtın talimatı alındı. Ev zaten sıcak ama odasına ekstra kalorifer yaktık. Üstünü de kat kat giydirdik. Bir yandan da korkuyoruz ya ateş yeniden çıkarsa diye ama nafile bebeğim buz gibi üç gün geçirdi. Döküntüler gidene kadar ateş yükselmedi. Asya odasında kendi yatağında yattığı halde ısınsın diye yanıma yatırdım üç gün ama yine de ısıtamadım. Şimdilerde ısısı biraz daha normale döndü en azından 36 üzerine çıktı. Üç günden fazla ateş düşürücü vermeyin bebişlere deniliyor ya biz dördüncü günün yan etkisini yaşadık sanırım.
Allah kimseye yaşatmasın, hiç bir bebişi hasta etmesin, dermansız dert vermesin diyorum ve bebişler için tüm dualara kocaman bir amin.

17 yorum:

 1. çok geçmiş olsun, benim kızımda bir yaşında inanın en korktugum bu ateşlenmeler, bu günlerde bizdede var biraz öksürük dogal yollardan anlatmaya çalışıyorum.. ama zor bir süreç ALLAH annelere kolaylıklar versin sevgiler canım....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah korusun kuzuları. Size de geçmiş olsun. Ihlamur içir minnoşa iyi gelir bir an önce atlatır umarım

   Sil
 2. çok geçmiş olsun.. bizde geçirmiştik bu hastalığı.. ateş dışında korkulcak bişiy yok.. ama yine de insan fena oluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım ateş o kadar yüksek olunca biz çok korktuk havale geçirmesinden endişe ettik. Şükür bitti gitti iyi yanından bakarsak henüz aşısı olmayan bir hastalığa karşı bağışıklık kazanmış oldular ;)

   Sil
 3. ayyy geçmiş olsun , alışmışlar daya antibiyotiği.DOktor var doktor var tabi birde .Neyseki atlatmışsnız çok çok geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım. Doktor ne kadar önemli bir kez daha anladık

   Sil
 4. kuzucukk geçmiş olsun.Canım bizde geçirdik 6.hastalık gerçekten ateş insanı çok yoruyor,bebeği helak ediyor..heleki adı olmayan bir rahatsızlık insanı iyice endişelendiriyor...Bizde döküntüleri görünce sevinmiştik...dediğin gibi 3 gün ateş içinde kaldık ..neyse geçti gitti bağışıklık kazandı minnoş..Bidaha ugramasın

  YanıtlaSil
 5. Âmin bi daha hastalık uğramasın hiç birine. O kadar ateş bi de uykusuz kaldı üstüne yemek de yemedi yarım kilo verdi kuzum. Döküntülere sevinirsin deseler inanmazdım ama gerçekten seviniyor insan

  YanıtlaSil
 6. Çok gecmiş olsun.. Ada'da olmuştu :(
  İlk gördüğümde kızamık falan sandım.
  Doktora sordum hemen
  İlk kez duymuştum o anda bu hastalığı
  Rabbim tüm bebekleri korusun..

  YanıtlaSil
 7. Ahh yavrum. Çok geçmiş olsun.
  Biz de ağzına zorla şurup verip kusturmuştuk çocuğu hastayken.
  Cidden insan şuurunu kaybediyor bazen.
  Neyse aman geçmiş gitmiş olsun.

  YanıtlaSil
 8. güzcüm seni o kadar merak ediyorum ki, bu mesajımı görür görmez kadınlar kulübüne ya da buraya birşeyler yazarsan çok sevinirim. inşallah olumsuz bir durum yoktur. cat_lover

  YanıtlaSil
 9. cok ama cok gecmis olsun.bebisler hic hasta olmasin :(

  bu arada cekilisime de beklerim :)

  hepsisatista.blogspot.com

  YanıtlaSil
 10. geçmiş olsun canım..bende anneyim seni çok iyi anlıyorum..

  YanıtlaSil
 11. umarım bir sağlık sorunu yoktur,
  yeni yılını şimdiden kutluyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükür ki herşey yolunda
   Güpgüzel bir yıl olsun :)
   Teşekkürler

   Sil