7 Ocak 2013 Pazartesi

Moktan Mevzular

Küçükken ufacıkken istop oynamayanınız yoktur herhalde. Biz renkli istop oynardık, topu atarsın havaya, bir de isim söylersin atarken, o isim topu yakalar. Yakalayamazsa sen kaçarsın,ebe bir renk söyler. Sen rengi bulmaya çalışırken ebe de  seni vurmaya çalışır top ile. Rengi bulup tutarsan vurulmazsın. Bulamazsan ebe top elinde, peşine düşer yakalanırsın. İşte renkli istopta en önemli konu bulunamayan renk söylemektir.  Renkleri en iyi öğrendiğimiz dönemdi herhalde renkli istop oynadığımız zamanlar. Sarı, kırmızı, mavi, yeşil gibi renklerden leylak, portakal rengi, kavuniçi ve en önemlisi bebe boku rengine terfi etmiştik. Evet bebe boku diye bir renk vardı ve çok zor bulunurdu aslında hardal sarısı gibi bir rengi tuttun mu kabul görürdü. Ama gerçekten o renk ne renk bebeği olunca anlıyor insan :)
Asya'nın ilk kakası bildiğin siyahtı ama afilli bir renk söylemek gerekirse koyu kestane de denebilir :) Mekonyum denen kakayı ikinci gününde yaptı sanırım. Zaten dünya üzerindeki ilk haftası pek kakalı değildi. Ki bu beslenmediğinin göstergesiymiş ve biz sarılık olup soluğu hastanede kalmıştık bknz. Sonrasında gugıl araştırmalarımda gördüm ki bebek doydu mu doymadı mı diye kirli bezleri tartanlar bile var. Biz kirli bez sayanlardanız :) Asya ilk haftasından sonra kaka işini rutine sokmuştu. Üç öğün bez kirletiyordu sabah, öğle ve akşam kesinlikle güzel günlerdi :) Bu güzelliği anne olup kaka yolu beklemeyen kimse anlayamaz :)
Neyse efendim şimdi bu kirli bez sayısı önemli ama doktor amcalara sorunca alınan cevap şu ben hemen söyliyim size. Günde 5-7 arası da normal haftada bir kere de normal. Nasıl bir normallikse bu. Bebe bi hafta yemiş ama af edersiniz yapamamış ama normal. Bir arkadaşımın bebeği ilk üç ay boyunca on günde bir yaptı kakasını sonrasında haftada bire düştü. Her hafta kaka yapılan gün için kutlamalar yapılıyordu o derece :) Bir gün o arkadaşımın yanında Asya'nın bezini değiştirirken bizim kakalı bezimize pek bir imrendi. İşte ideal bebek kakası tam altın renginde dedi. Ve evet Asya aslında altın yumurtlayan bir tavuktu :) Ek gıdaya geçene kadar sadece anne sütü ile beslenen Asya düzenli bir şekilde bez kirletiyor ve her defasında bebe boku diye tabir edebileceğimiz rengi, altın sarısı olarak tutturuyordu. Arada bir de yeşile yakın bir renk çıkıyordu ki doktorumuz bunun için de normal diyordu ama annem bu durumda Asya'nın üşüttüğünü söylüyordu ben anneme inanmayı tercih ediyordum .
Neyse o günler geçti ve biz ek gıdaya başladık işte ilk defa o zaman anladım kirli bez tartanların durumunu :) Yiyor içiyor ama yapmıyor e o zaman doymuyor mu şimdi bu çocuk modunda takılırken o da girdi bir düzene gün de bir defa teşrif etmek suretiyle içimizi rahatlattı :)
Ve aslında buralara nerden geldim anlatayım Asya hatun artık kakasını yaparken gizleniyor. İlk defa bi kaç hafta önce sehpanın altına girip kakasını yapıp yanıma geldiğinde çok şaşırıp hemen annemi aradım. Annem artık tuvalet eğitimin zamanı geldi dedi. 10 aylıkken :) Doktorlara sorsan üç yaşı beklemeliyiz. Sonra dikkat etmeye başladım Asya her seferinde saklanacak mı diye ve evet neredeyse her seferinde Asya, ya saklanıyor ya sessiz bir köşe buluyor tuvaletini yapıp yanıma geliyor temizlenmek için. (Bu arada farkındaysanız  yeni doğanken mok, kaka olan durum hemen tuvalete dönüştü)
Tuvalet eğitimi için erken ve kış olması nedeni ile zor ama ben üç yaşı beklemiycem, galiba bir buçuk ya civarını bulmuşken yazın hemen deneme turları atmaya başlıycam. Şimdi hemen "ama psikolojisi bozulur" diyenler olacak. Hiç bişeycikler olmaz. Anneme kalsa kırkı çıkmadan bile öğretebilirdik biz bu işi. Ve kocakarı yöntemi zannedilen bu yöntem aslında doğru olanıymış. Belki de hemen başlamalıyım alıştırmalara ne dersiniz?
Konuyu merak edenler için bir kaç link ekledim.
Bu arada konu ne ben anlamadım diyenler için konumuz tuvalet eğitimi :)
Buradan buyurun...

http://kucukada.blogspot.com/2008/05/tuvalet-eitimi.html

http://kucukada.blogspot.com/2008/07/tuvalet-eitimi-ii.html

http://www.miracik.com/index.php/2009/08/tuvalet-egitimini-tamamlamaya-hazir-miyiz/

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=439892

http://www.pi.web.tr/tuvalet-egitimi/

http://yavrusu.blogspot.com/2012/12/tuvalet-iletisimi.html

10 yorum:

 1. Bütün yazıyı gülerek okudum, o yüzden ilkinde içeriğe hakim olamadım tekrar okudum:))) Ortada olan durum+doktor fikri+üstü anne yorumu, oovv yam bermuda şeytan üçgeniymiş:)) 10. ayda bu işi kıvırırsanız, literatüre muhteşem Asya ve yandaşları olarak geçebilirsiniz:) Gelişmeleri heyecanla bekliyorum!

  YanıtlaSil
 2. 10. ayda imkansız bence yaza halletsek birbuçuk yaşındayken o bile süper.
  Başarabilenler varmış ama onları takdir ettim.
  Ama düşünsene anneme uyup kırkı çıkmadan tuvalet eğitimini verseydim işte o zaman süper olurdu :)
  Şimdi ünlü olmuş imza dağıtıyor olurdum :)

  YanıtlaSil
 3. yazınızı gülerek okudum belki haklı olabilirsiniz bende 1 yaşıma basmadan tuvaletimi söylemeye başlamışım. (daha anne demeden kaka demişte olabilirim :))
  3 yaş bana görede çok geç ama 10 ayda erken geliyor artık oğlumun durumuna ve hissiyatıma göre hareket edeceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin adaşım :)
   Eskiler bu konuda hızlı davrnamışlar hemencecik öğretmişler
   Ya biz tembeliz ya da bizim çocuklar
   dediğin gibi on ay bana da erken geliyor, yaza doğru çalışmalarımız başlayacak :)

   Sil
  2. hoşbuldumm :)
   eskiler elde bez yıkayınca mecbur kalmışlar aceleci olmaya:)şimdiki çocuklar fazla uyanık işlerine nasıl geliyorsa öyle davranıyorlar

   Sil
 4. :)) yine süper bi yazı olmuş..:) ya bu tuvalet eğitimi gerçekten sinir bozucu.. annem 10 aylıkken söylüyordun sen diyor.. yaw nasıl söylüyordum daha iki kelimeyi bi araya getiremezken :) doktorumuz dediğin gibi 2 yaşından önce asla diyor.. bakıcımızda artık başlayalım diyor.. konu komşu yaptıktan sonra söylemiyorda hazır değildir diyor ki diloşu bıraksan moklu beziyle saatlerce dolaşır.. bilmiyom bende ne yapacağımı. akışına bıraktım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla eskiden yaşını bulmadan söylüyormuş tüm bebekler
   Bizimki daha gak guk peşinde kaka dese ben anlarım olmadı mok desin ama o da yok :)
   Dediğin gibi akışına bırak bakalım Diloş ne zaman canı isterse o zaman söylesin.
   Nasıl olsa bi gün söyleyecek tüm ömür bezlenecek hali yok ya :)

   Sil
 5. aa nerde benim yorumum hani benim yorumum? destan yazdıydım halbuse burda.

  neyse tekrar yazarım.
  habire kaka yapıyor bizimkisi. bu iyi beslendiği anlamına mı geliyormuş? çünkü kilosu çok ahım şahım değil. bize kadar :)
  bir de 3 yaş bence de çok geç. ben de bu sene yazın başlayacağım alıştırmalara. ben pi-web ayçadan okuduğum üzere kendim tuvalete gidince kapıyı açık bırakırım. hemen peşimden gelir zaten noluyor diye. anlatırım ben de. faydası olacağına inanıyorum.
  bir de gerçekten 40ında bebeği tuvalete tutarlarmış.
  mesela biz bez filan kullanıyoruz ya bazıları onları bile fazla bulup hiç bezlemiyor ve eskiden bez mi varmış. çocuk doğal ortamında büyümeli diyorlar.
  bu grup doğal diye çocuğun plesentasını da yiyen grup aynı zamanda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yoktuki yorumun, bu geldi yenice, taze taze yayınladım :)
   Bu arada tuvalete gidince kapıyı ben de açık bırakıyorum Asya emekleyerek geliyor bir merak, alıyorum onu da kucağıma, aynen senin yaptığın gibi anlatıyorum durumu.
   Böyle yazınca biraz abuk duruyor ama uygulamada süper bişiy bence :)

   Sil